58. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında, Alkaya açıklarında “Mikes Kelemen Kupası” açık deniz yüzme etkinliği gerçekleştirildi. Zeytinburnu Masterler Yüzme Grubu koordinasyonunda gerçekleşen 4 km uzunluğundaki parkurda yapılan etkinliğin startını Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Emin Benan Utku verdi. Start düdüğü ile denize giren sporcular yaklaşık 3 saat boyunca kulaç atıp yüzerken etkinlik Rumeli İskelesi’nde sona erdi.
Denizden çıkan sporcuları Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar ve CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli karşılarken tüm sporculara madalya verildi.

PRENS RAKOCZİ ANISINA YARIŞTILAR  
Günün bir diğer etkinliğinde Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü koordinasyonunda Rumeli İskelesi önünde Macar Halk Kahramanı Prens Rakoczi anısına yelken yarışları düzenlendi.
Yaklaşık 50 yelkencinin katıldığı yarışın başlangıcını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar ve CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli birlikte verdi.

BRİÇ TURNUVASI DÜZENLENDİ 
58. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında düzenlenen briç turnuvası Ahmet Erensoy Gençlik Merkezi’nde başladı.
Türkiye Briç Federasyonu Tekirdağ İl Temsilciliği koordinasyonunda yapılan turnuvada Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar turnuvayı başlatıp sporculara başarılar diledi.

“Tasarruf tedbirleri yerel basının idam fermanı oldu” “Tasarruf tedbirleri yerel basının idam fermanı oldu”

MACAR SERGİLERİ AÇILDI 
Macar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Macar İkonları Sergisi ve Macar Anıtları Fotoğraf Sergisi’nin açılışına Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi ev sahipliği yaptı.
Sergi, açılış sonrası sanatseverler ve festival için şehre gelen misafirlerin ilgi odağı oldu.
58. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali Macar Günü etkinlikleri Macar Bağımsızlık Hareketi’nin önderi II.French Rakoczi’nin Tekirdağ’daki müzeye dönüştürülen evinde çelen sunma töreni ile devam etti.
Saygı Duruşu ve her iki ülkenin milli marşlarının okunması ile başlayan törene Macaristan İstanbul Başkonsolosu Attila Pinter, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, Csikszereda Belediye Başkanı Karodi Attila, Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken, Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı Adem Dalgıç, Macar Kültür Merkezi Müdür Yardımcısı Gergö Kovacs ve protokol üyeleri katıldı.
Çelenk töreninin ardından bir konuşma gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, “Türk – Macar dostluğunun önemine değinirken 1923’te imzalanan Türk Macar Dostluk Anlaşması’nın 100. Yılı dolayısıyla bu yıl Türkiye ve Macaristan’da karşılıklı kültür yılı ilan edildi. Aslında bizim dostluğumuz çok daha eskilere de dayanıyor. Tekirdağ’ın Macaristan’da yeri çok başka.
Tekirdağ’da da Macaristan’ın değeri çok büyük” dedi.
Türk - Macar dostluğunun hiç bitmemesi gerektiğine vurgu yaparak konuşmasını sonlandıran Volkan Nallar, “18. yy. başlarında cereyan eden Macar Bağımsızlık Hareketi’nin önderi II.French Rakoczi’nin şehrimize gelişi, burada yaşaması ile başlayan bağlarımız günümüze kadar geldi. Yaklaşık 20 yıldır Tekirdağ Kiraz Festivali bünyesinde bir günü Macar Günü olarak kutluyoruz. Bu gelenek bundan sonra da devam edecek. Sergiler, yarışmalar, açılışlar, Macaristan’dan gelen müzik gruplarının konserleri ve çok daha fazlası ile bugün, 58. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivalimiz bünyesinde Türk – Macar dostluğu adına unutulmaz bir gün daha yaşayacağız. Dostluğumuz hiç bitmesin. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum” İfadelerini kullandı.
Rakoczi Müzesi’nde gerçekleşen çelenk sunma töreninin ardından Mihaly Csaky Evi’ne geçen protokol üyeleri Türk Macar Dostluk Derneği tarafından hazırlanan Misafirperver Devlet ve Macar Genç Yetenekler Sergi’nin açılışını yaptı.
Rumeli İskelesi’nde de etkinlikler tüm hızıyla devam ederken Türkiye’nin İnşasına Destek Veren Macarlar Sergisi vatandaşların beğenisini topladı.
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK PARKI RESTORE EDİLDİ Türk - Macar dostluğunun 100. Yılı dolayısıyla Süleymanpaşa’da yer alan Barış ve Özgürlük Parkı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu restorasyon çalışması sonrası düzenlenen törenle tekrar hizmete açıldı.

SPOR TURNUVALARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Festival ile birlikte başlayan futbol, tenis, voleybol, judo, tavla ve satranç turnuvalarında dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi.
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli ve İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Gökhan Metiner, başarılı sporculara tebrik edip madalyalarını takdim etti.

YEREL SANATÇILAR SAHNE ALDI

58. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali Türkiye’nin tanınmış sevilen isimlerini Tekirdağlılar ile buluşturmanın yanı sıra hazırladığı Alternatif Sahne’de Tekirdağ’ın genç yeteneklerini de sevenleri ile buluşturdu.
Yerel sanatçılar konserleri kapsamında Bertoo, Atakan Geniş, Sis Grubu ve Ufuk Özlü sahneye çıkarak sevilen eserlerini seslendirdi.

Kaynak: Haber Merkezi