Okul çevresinde GBT kontrolü Okul çevresinde GBT kontrolü

Türkiye’de diploma, sertifika ve yeterlilik belgelerinde başlayan yeni dönem ile Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve Yükseköğretim Kalite Kurulu paydaşlığıyla hayata geçirdiği proje çerçevesinde Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, diplomalarında Türkiye Yeterlilik Çerçevesi (TYÇ) Logosu kullanmaya hak kazandı.
Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Kurulunun 6 Aralık 2023 tarihinde yapılan toplantısında Eczacılık Fakültesi “Yükseköğretim Mezuniyet Belgelerinde Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Logosunun Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar”ının 7'inci maddesinde belirtilen ölçütleri sağladığı için diploma eklerinde, transkript ve mezun belgelerinde TYÇ logosunu kullanmaya hak kazandı. Bu kapsamda Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, yurt içinde ve yurt dışında eğitim ve istihdam piyasasında aranan yüksek niteliklerin ve kalitenin varlığının işareti olan TYÇ Logosu’nu kullanma hakkı kazanan ve 2023 yılında Ulusal Eczacılık Fakülteleri arasında 10 fakülteden biri olma başarısını gösterdi. 
Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile uyumlu olan TYÇ Logolu diplomalar, mezunların yurt dışında eğitim, öğrenci değişim programları ve istihdamını kolaylaştıracak.
Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi, yeterlilikleri karşılaştırılabilir, şeffaf ve anlaşılabilir kılan kalite güvencesinin göstergesidir. Ülkemizdeki farklı yeterlilikler arasında tutarlı ve hiyerarşik bir yapı oluşturan TYÇ’ye yerleşen yeterlilikler, TYÇ logosu ve TYÇ seviyesi bulundurma hakkını elde eder.

Kaynak: Haber Merkezi