Kıbrıs gazisine son veda Kıbrıs gazisine son veda

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odasından (Kırklareli TSO) yapılan açıklamada, Ticaret Bakanlığı tarafından il bazındaki dış ticaret verilerinde şirket merkezinin bulunduğu il yerine, ihracata konu ürünlerin üretildiği illerin dikkate alınacağı hakkındaki duyurusu paylaşıldı. 
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlıkları 1 yıldır sürdürülen sistem kapsamında 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren istatistiklerde ihracata konu ürünlerin üretildiği iller dikkate alınacak. Halihazırda resmi olarak Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından açıklanan ‘İllere Göre Dış Ticaret İstatistikleri’nde, dış ticareti gerçekleştiren firmanın merkezinin bulunduğu il bilgisi esas alınmaktadır. Bu durum, merkez ili ve üretim ili farklı olan firmalarda, ihracat istatistiklerinin merkez ili yönünde kümeleşmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, dış ticaret firması aracılığıyla yapılan ihracatın, üretimin yapıldığı il yerine, dış ticaret firmasının bulunduğu ilde ihracatın kaydedilmesine yol açmaktadır. İldeki üretim yapısından kaynaklı ihracat istatistiklerini ölçmek amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (STB) ve TÜİK’in katılımıyla yürütülen ve yaklaşık 1 yıldır devam eden ortak çalışma sonucunda ‘Firmaların Üretim Yerlerine Göre İl İhracat İstatistikleri’
oluşturulmuştur. Üretimin yapıldığı illerin tespit edilmesi amacıyla, T.C. Ticaret Bakanlığı ihracatçı/imalatçı bilgileri, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sanayi sicil belgesi verileri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığının kayıtları ile eşleştirilmiştir.”
AYLIK DIŞ TİCARET VERİ BÜLTENİ’NDE YAYIMLANACAK
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Firmaların üretim yerlerini esas alan ‘İl İhracat İstatistikleri’nin 2024 yılı ocak ayından itibaren geçici olarak T.C. Ticaret Bakanlığı ‘Aylık Dış Ticaret Veri Bülteni’nde yayımlanması planlanmaktadır. Ayrıca TÜİK tarafından da Resmi İstatistik Programı kapsamında 29 Şubat 2024’te yayımlanacak olan Dış Ticaret İstatistiklerinin Ocak 2024 haber bülteni ile birlikte kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır. Üretim yerlerine göre ihracat istatistiklerinde, üretim hacmi yüksek sanayileşmiş illerin ihracatının öne çıktığı gözlemlenmektedir. Bu kapsamda elde edilen istatistikler; il, ürün, ülke vb. alt kırılımlarda detaylı analize imkan vererek, illere göre ihracatın teknolojik seviyesi gibi önemli göstergeler içermektedir. Böylece, bu çalışmanın il bazlı/bölgesel politikaların veriye dayalı olarak belirlenmesine önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.”

Kaynak: Haber Merkezi