Ayçiçeği üreticisi yağış bekliyor Ayçiçeği üreticisi yağış bekliyor

CHP’li Öztrak, resmi işsiz sayısı düşerken gerçek işsiz sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde 11 milyona dayanan gerçek işsiz sayısı, dünya üzerinde 108 ülkenin nüfusundan fazla… İşsizlikte turpun büyüğü heybede, habis bir ur gibi büyüyor” dedi.

Öztrak, istihdam verilerinde haftada 40 saatten az çalışanları ifade eden “zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin” sayısındaki artışa dikkat çekerek, “Ülkemizde her 100 çalışandan 12’si eksik istihdam ediliyor. Bu da bir başka kötü rekor” değerlendirmesinde bulundu.
 
CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, açıklanan nisan ayı işsizlik verilerini sosyal medya hesabından değerlendirdi. Öztrak, açıklamasında şunları belirtti:
 
“RESMİ İŞSİZLİK DÜŞERKEN GERÇEK İŞSİZLİK ARTIYOR”
“TÜİK 2024 nisan ayında, mart ayına göre resmi işsizlik oranının 0,1 puan azalışla yüzde 8,5’e düştüğünü açıkladı. Ancak aynı ayda gerçek işsizlik oranı 3,1 puan artışla yüzde 27,2’ye ulaştı. Mevsim etkilerinden arındırılmış seride gerçek işsiz sayısı 10 milyon 712 bin kişiyle rekor kırdı. Son bir yılda resmi işsiz sayısı 462 bin kişi azalmış görünüyor. Ancak, iş arama umudunu yitirdiği için ya da başka sebeplerle iş aramaktan vazgeçenler ile daha fazla çalışmak istediği halde haftada 40 saatten az çalışmak zorunda kalanları resmi işsizlere ilave ettiğimizde, gerçek işsiz sayısı aynı dönemde 1 milyon 667 bin kişi artıyor. Gerçek işsizlerin sayısı, TÜİK’in açıkladığı resmi işsizlerin sayısını 7 milyon 690 bin kişi aşmış. Bu da mevcut seride rekor.”
 
“HER 100 ÇALIŞANDAN 12’Sİ, ZAMANA BAĞLI EKSİK İSTİHDAM EDİLİYOR”
Diğer taraftan TÜİK, çalışanların sayısının son bir yılda 1 milyon 240 bin kişi arttığını açıklamış. Ancak, “Zamana bağlı eksik istihdam edilenler” de buna dahil… Bunların sayısı aynı dönemde 1 milyon 546 bin kişi artmış. Zamana bağlı eksik istihdamı düşerseniz, istihdam bırakın artmayı 300 bin kişi azalmış. Ülkemizde her 100 çalışandan 12’si eksik istihdam ediliyor! Bu da bir başka kötü rekor!
 
“İŞSİZLİK HABİS BİR UR GİBİ BÜYÜYOR”
“Resmi işsizlik oranı milletimizin yaşadığı gerçek işsizlik zulmünü göstermekten her geçen gün uzaklaşıyor. Ülkemizde 11 milyona dayanan gerçek işsiz sayısı, dünya üzerinde 108 ülkenin nüfusundan fazla… İşsizlikte turpun büyüğü heybede, habis bir ur gibi büyüyor…”

Kaynak: Haber Merkezi